Nowe zamówienie
Chcesz szybko zacząć inwestowanie w diamenty?
Kliknij tutaj i otrzymaj darmową poradę

Kamienie szlachetne, czyli czym są brylanty?

Brylant inwestycyjny - kamień szlachetnyBrylant to inaczej diament o szlifie brylantowym. Surowy diament, zaraz po wydobyciu z rudy, przypomina zazwyczaj nieregularny kawałek tłuczonego szkła lub przezroczystego kwarcu i w niczym nie przypomina brylantu inwestycyjnego czy jubilerskiego. Diament nieoszlifowany jest mało atrakcyjny dla ludzkiego oka. Nierówności powierzchni sprawiają, że wydaje się po prostu kamieniem o mętnym, półprzezroczystym wnętrzu.

W czasach Starożytnego Rzymu próbowano diament szlifować. Diamenty jednak są najtwardszym występującym naturalnie minerałem, jedynym więc sposobem szlifu było ścieranie diamentu o inny diament, a w zasadzie – o diamentowy pył, działający niczym papier ścierny. Szlifowanie diamentu było więc drogie i powodowało nieuchronną utratę części jego wagi. Było też pewnego rodzaju sztuką, ponieważ odpowiedni rodzaj szlifu wydobywał z kamienia przepiękny blask i iskrzenie, a właśnie to stanowiło o realnej wartości brylantu.

Czemu warto inwestować w brylanty?

Dlaczego warto inwestować w brylantyObecnie obrót brylantami na rynku zachodzi nie tylko ze względu na ich piękno czy kunszt szlifu, ale przede wszystkim, ze względu na to, iż lokowanie aktywów w brylanty uważane jest za bardzo korzystną inwestycję alternatywną. Brylanty inwestycyjne spełniają wszelkie założenia dobra luksusowego, które będzie w przyszłości najprawdopodobniej zyskiwać na wartości.

Przedsiębiorcy inwestują w brylanty, ponieważ…

Jak zacząć inwestować w brylanty?

Inwestycję w brylanty warto rozpocząć od znalezienia dobrego brokera lub pośrednika. Samodzielne inwestycje są raczej niepolecane dla laika, głównie ze względu na trudność w ocenie wartości danego kamienia. W przeciwieństwie do bardzo przejrzystych cen na rynku walutowym, brylant inwestycyjny jest wart tyle, ile da za niego kupiec. Wspomniana wyżej unikatowość poszczególnych kamieni zamienia się w wadę, gdy przychodzi do ustalania ceny, dobra unikalne i wyjątkowe są bowiem zawsze trudne w wycenie. W rezultacie łatwo przepłacić, kupując brylant od kogoś, komu wyjątkowo zależy na zysku.

Więc jak zacząć inwestować w brylanty ? Dobrym miejscem jest Polski Dom Diamentu, zapewniający szeroki wybór brylantów z przeznaczeniem do inwestycji długoterminowych, po niewygórowanych cenach. Z uwagi na nakierowanie stricte na inwestycje, a nie na sprzedaż kamieni (np. w celach jubilerskich), Polski Dom Diamentu może pozwolić sobie na zaproponowanie klientom konkurencyjnych warunków inwestycji.

Inwestycja w brylanty trwa zazwyczaj dłużej niż cztery lata (zwykle około sześciu), korzystnym więc jest podjęcie współpracy z jedną platformą o ugruntowanej pozycji na rynku, która będzie pośredniczyć zarówno w kupnie, jak i późniejszej sprzedaży brylantów. Szukanie kupca na własną rękę może być trudne z podobnych powodów, co poszukiwania sprzedawcy.

Opinie o inwestycjach w brylanty

brylanty inwestycyjne opiniaBrylanty mają jeszcze jedną zaletę jako lokata kapitału – niewielkie rozmiary sprawiają, że można traktować je jako całkowicie mobilny majątek i zabezpieczenie na wypadek np. klęski żywiołowej, która byłaby destrukcyjna wobec inwestycji w inne dobra luksusowe, jak na przykład dzieła sztuki czy drogie wina. Brylanty inwestycyjne zyskują także coraz większą przychylność kolekcjonerów czy celebrytów.

“Obecnie diamenty, oprócz przemysłu jubilerskiego, znajdują zastosowanie w nowoczesnych technologiach. Coraz częściej stają się też przedmiotem inwestycji. Dają ogromne możliwości dywersyfikacji i wzbogacenia portfela inwestycyjnego”, mówi w wywiadzie Agnieszka Świst-Kamińska, właścicielka Szkoły Męskiego Stylu. “Co więcej, stwarzają też możliwość lokowania kapitału, a także mogą stanowić przedmiot darowizny, czy też dziedziczenia. Tak jak złoto i srebro, stanowią ponadnarodową walutę. Jednakże inwestycja w diamenty wymaga odpowiedniej wiedzy i przede wszystkim ostrożności.”

Coraz częściej także przedmiotem komentarzy ekspertów oraz osób zainteresowanych inwestycjami w brylanty staje się kondycja światowego przemysłu wydobywczego.

“Ceny diamentów zmieniają się w zależności od popytu oraz sytuacji ekonomicznej na świecie. Wpływ na ceny diamentów ma wiele aspektów związanych z gospodarką, zmianami klimatycznymi. Ostatnio można było usłyszeć o spadku jakości wydobywanego surowca na całym świecie. Oprócz braku odkrycia znaczących złóż diamentowych, koncerny mają coraz większy problem z pozyskaniem surowca”, dodaje Świst-Kamińska.

brylanty opinieTrudno nie zauważyć pewnego niepokoju przedstawicieli branży jubilerskiej oraz wielbicieli brylantowej biżuterii – wzrost cen byłby korzystny dla inwestorów, niekoniecznie jednak dla jubilerów. Istnieje możliwość, że stracą oni część klientów, zwłaszcza tych, dla których kupno np. pierścionka zaręczynowego to jednorazowy wydatek, znacznie obciążający domowy budżet. Ponadto, pomiędzy kwestiami związanymi z zyskiem lub stratą kapitału, poruszany jest także temat eksploatacji środowiska: “Trudno w dzisiejszych czasach spodziewać się spadku cen diamentów. Złoża są ograniczone, chociaż koncerny zajmujące się ich eksploatacją robią to szybko i efektywnie.

Zważywszy na rosnące koszty wydobycia, ograniczenia ekologiczne oraz fakt, że zaledwie niewielki ułamek pozyskanego materiału to kamienie o jakości jubilerskiej, należy spodziewać się naszym zdaniem raczej stabilizacji lub wzrostu cen. To, czy inwestycja będzie udana, zależeć będzie od tego, co dalej wydarzy się na rynkach na świecie oraz oczywiście od ceny nabycia wyrobu. Cenę diamentów na rynku kształtuje popyt oraz podaż. Na przestrzeni ostatnich lat widać, że w grę wchodzą pewne niuanse. Ceny kamieni zmieniają się w ramach pewnych grup wagowych lub klas jakościowych, ale generalnie pozostają stabilne.”

Pomoc w dobraniu brylantu inwestycyjnego

Jakość brylantu określa się tzw. zasadą 4C:

  1. Masa (carat)
  2. Szlif (cut)
  3. Barwa (colour)
  4. Czystość (clarity)

jakość brylantu inwestycyjnegoJak wcześniej wspomniano, brylanty o różnych parametrach nabywają (bądź tracą) wartość w różnym tempie. Tak więc, ostatnie lata były korzystne dla brylantów o masie 3 karatów, które zanotowały rekordowy wzrost wartości – nawet o 30% w skali roku, jeśli brać pod uwagę jedynie parametr masy. Brylant inwestycyjny składa się jednak z co najmniej czterech wartych uwagi parametrów.

inwestor brylantowyInwestor myślący o zakupie brylantów inwestycyjnych jednak niekoniecznie jest zmuszony do posiadania fachowej wiedzy odnośnie oceny parametrów przedmiotu lokaty swojego kapitału. Polski Dom Diamentu oferuje pomoc ekspertów, szacujących wartość konkretnego kamienia oraz przewidywane zachowanie rynku wobec brylantu o takich właśnie parametrach. Z uwagi więc na szerokie wsparcie, brylanty nadają się nawet na pierwszą inwestycję dla osoby, która nie posiada żadnej wiedzy na temat kamieni szlachetnych oraz obrocie nimi. Dużo lepszym pomysłem niż nadrabianie zaawansowanej wiedzy z zakresu gemmologii oraz wahań rynków alternatywnych jest zainwestowanie po prostu w zaufanego pośrednika.

Nowe zamówienie